SpaceX’in rakibi ULA, Vulcan Roketi’nin lansmanını erteledi!

United Launch Alliance (ULA) Locheed Martin ve Boeing ortaklığı sayesinde kurulan bir havacılık ve uzay şirketidir. Çiçeği burnunda şirket 1 Aralık 2006 tarihinde kuruldu. En büyük müşterileri arasında NASA ve ABD Savunma Bakanlığı yer alıyor. ULA’nın Atlas V, Delta II ve Delta IV olmak üzere 3 roketi vardı. Ardından Vulcan Roketi için hazırlıklara başladı. Colorado merkezli lansman şirketi, 2023’ü yalnızca üç lansmanla sonlandıracak. Ancak uzun zamandır beklenen Vulcan Roketi’nin lansman tarihini erteledi. İşte detaylar…

Havacılık ve Uzay Şirketi ULA, Vulcan Roketi için 2024 yılına tarih verdi!

United Launch Alliance ULA, yeni nesil Vulcan Roketi’nin ilk çıkışının 2023’te olmasını planlıyordu. Ancak işler umduğu gibi gitmedi. Ne yazık ki ULA şefi, yer sistemi sorunlarının ardından Vulcan roketinin 2024’e kayacağını söyledi.

Lansman şirketinin genel müdürü Tory Bruno, gecikmeyi pazar günü X eski eski ismiyle Twitter hesabında duyurdu. United Launch Alliance, ULA bu önemli uçuşu aralık ayına tarih vermişti. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan kaldırma güçlendiricinin ilk uçuşunu gerçekleştirmek için çalışıyordu.

Bruno, “Araç iyi performans gösterdi. Yer sisteminde birkaç (rutin) sorun vardı. Şimdi ise düzeltiliyor. Zaman çizelgesini uzun tuttuk. Bu yüzden tam olarak bitiremedik. İlk uçuşumuzdan önce TAM bir WDR istiyorum. Bu nedenle Noel arifesi büyük ihtimalle çıkacak.” dedi. Ardından 8 Ocak 2024 tarihini işaret etti.

Peregrine, roketin birincil yüküdür. Bu birincil yükü Astrobotic inşa etti. Ayrıca Peregrine, NASA ve Ay’daki diğer yükler için bilimsel deneyler sunmayı amaçlayan bir aya iniş aracıdır. Ay’a ulaşmak ve ideal aydınlatma koşullarında iniş yapmayı denemek için özel fırlatma pencereleri vardır.

Bruno’nun yorumunda yer alan bilgilere göre, ULA’nın teknik ekibi, Vulcan’a yakıt sağlamak için yer sistemlerini düzeltmeye yönelik çalışma yapacak. Mühendislerin çözmesi gereken ilk aşama ilk aşama itici gaz sorunudur. United Launch Alliance’ın daha önce üzerinde çalışmadığı metandır. başka bir yakıt ikmali yapılmasını engelleyecek kadar uzun sürecek gibi görünüyor. Bu nedenle, bir sonraki fırlatma girişimi muhtemelen 8 Ocak’tan önce gerçekleşmeyecek.

Bruno’nun şirketi 2023’te yalnızca üç roket fırlatırken, SpaceX bu takvim yılı içinde birkaç kez üç günde üç roket fırlattı. SpaceX’in yılı toplam 95 ila 100 fırlatmayla tamamlaması bekleniyor. Daha düşük maliyetli ve aynı derecede güvenilir Falcon roketleri sayesinde SpaceX, ticari ve hükümet fırlatma işlerini United Launch Alliance’tan uzaklaştırdı. 

United Launch Alliance, SpaceX ile rekabet etmekte zorlanıyor. Buna rağmen SpaceX son on yılda istikrarlı bir şekilde yükseldi. Ancak Vulcan Roketi ULA için bir milat olacak.  Düzenli olarak uçmaya başladığında Vulcan’a çok fazla talep olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir