Murat Yetkin: Üç bakandan, duyunca “nihayet” diyebileceğiniz sözler!

Gazeteci, yazar Murat Yetkin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki’nin son iki günde yaptığı açıklamara işaret ederek, “Daha önceleri neredeydiniz? sorusunun üç muhatabı var. Duyunca ‘Nihayet’ diyebileceğiniz sözler” yorumunu yaptı. 

Yetkin, Özhaseki’nin “İstanbul bizi gerçekten korkutuyor” sözlerini hatırlatarak, “‘Daha önceleri neredeydiniz?’ demek yetmiyor elbette. Bakalım Özhaseki, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu da deprem planı çalışmalarına katacak mı? Yoksa bu da seçim sürecinde imar aflarına boğulup sonra sumen altımı edilecek?” diye sordu. 

Yetkin, Yerlikaya’nın İstanbul’un yasadışı göçle mücadelede “pilot bölge” seçildiğini söylemesine ilişkin olarak da “Bu da güzel, geç de olsa doğru karar. Ama İçişleri Bakanımız, bakan olmadan önce ne yapıyordu? İstanbul Valisiydi. O zaman neredeydiniz? Muhalefet partileri her Allah’ın günü göçmen sorunundan söz ederken, bu sorun nedeniyle Türkiye’de bir siyasi parti, Zafer Partisi kurulmuşken yok muydu İstanbul’da kaçak göçmen? Bir ayda mı doldu 21 bin kaçan İstanbul’a?” yorumunu yaptı. 

Fidan’ın; Türkiye’nin Irak’ın “PKK’yı resmen terör örgütü olarak tanımasını beklediğini söylemesini hatırlatan Yetkin, “21 yıllık AK Parti iktidarında, sıralı Dışişleri Bakanları, Yaşar Yakış, Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve nihayet Mevlüt Çavuşoğlu dönemlerinde de Irak’tan bu talepte bulunulmamış mı? Ya da bulunulduysa Bağdat geri mi çevirmiş? Buradaki ‘neredeydiniz?’ sorusunun şahsen muhatabı Fidan değil, o bulundu dün bu talepte ama başta hep Erdoğan’ın bulunduğu AK Parti iktidarı olmuyor mu?” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir