Ekrem İmamoğlu’ndan İstanbul için yağış uyarısı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) İstanbul’da beklenen yoğun yağış hakkında açıklama yaptı.

21.00-22.00 saatleri arasına dikkati çeken İmamoğlu, mümkün olduğunca araçla dışarı çıkılmaması gerektiğini ifade etti.

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasından öne çıkan ifadeleri şöyle:

“Bu akşam saat 9-10 civarında İstanbul’da etkili bir yağış süreci başlayacak. Bölgesel olarak 100 kiloyu aşacak bir yağış miktarı ihtimali yüksek. Örneğin bazı ilçelerde son yağışların üstüne böyle bir yağış, ortalama 1 yılda alacağı yağışı oralar 3 günde almış olacak. İklim değişikliğinin yarattığı değişiklikler hayatı derinden etkiliyor.

Etkili hazırlıkları bütün arkadaşlarımla yapıyoruz. İBB 5 bin 500’lere çıkan kadrosuyla alarm dilimi içerisinde sahada. Araç ve iş makinesi sayımız da 2 bin 43 olacak.

“ACİL DURUM OLMADIKÇA…”

İş yerleri, bodrum katlarda imalat yapan kuruluşların azami dikkat etmesi gerek. Acil durum olmadıkça araçla dışarı çıkmayın.

Belli bir sahayı yöneten kuruluşların veya işletmelerin, kendi sahalarında olan kanal temizliklerini yapmaları, tıkanıkların önceden tedbirlerini almış olmaları baskınların önünü kesecektir. Bazen küçük bir poşet dahi kanalın girişini etkiliyor ve bir anda koca bir altgeçitte su birikintilerinin sebebi olabiliyor. İlçe belediyelerimizin de kendi sahalarında tedbir almaları önemli.

SOKAK HAYVANLARI

Sokak canlılarını da önemsiyoruz. Hayvancılıkla uğraşılan alanları da takip ediyoruz. Gerekli tedbirleri aldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir