Depremzedeler 10 aydır kayıplarını arıyor

6 Şubat depremlerinin ardından yakınlarından hiçbir şekilde haber alamayan kayıp aileleri seslerini duyurmaya çalışıyor. Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği çatısı altında toplanan aileler, kayıplarının ölü ya da sağ olduğunun tespiti için Cumhurbaşkanı’ndan yardım bekliyor.

Kiminin babası, annesi, kiminin kızı, oğlu, kiminin ablası kardeşi kayıp. 6 Şubat’ın ardından kaybolan yakınları için Deprem Mağdurları ve Kayıp Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’ni kurdular. Derneğin her üyesinin bir ya da birden fazla kaybı var. Yakınlarına 6 Şubat’tan sonra hiçbir şekilde ulaşamıyorlar. Daha önce de birçok girişimde bulundular. Meclis’i ziyaret ettiler, vekillerle görüştüler. Konu Meclis’e taşındı, aileler kayıpları için arama çalışmalarının yeniden başlatılmasını istedi ancak talepler karşılık bulmadı, görmezden gelindi. Kayıplarına ulaşabilmek için gerekli girişimlerin başlatılmasını isteyen aileler bir kere daha basın açıklamasında buluştu.

“HER TELEFONDA GELDİLER Mİ DİYECEĞİZ”

Aileler adına açıklamayı; kendisi de depremin ardından 25 yaşındaki oğlundan haber alamayan dernek sekreteri Sema Güleç yaptı. Güleç “10 ay oldu insanlar ölülerini arayalı, bulunan şanslı sayılacak! Bizim gecemiz gündüzümüz birbirine karıştı. Canlarımız vefat etmiş olabilir fakat onları bulamazsak ömür boyu her kapı zilinde, her telefonda geldiler mi, aradılar mı diye bekleyeceğiz. Allah rızası için bizimle empati kurun” dedi.

ACILI AİLELER DNA EŞLEŞMESİ İSTİYOR

Aileler, yakınlarına ulaşmak için gerekli girişimlerin başlatılmasını isterken Güleç, atılması istenen adımlarla ilgili şunları söyledi:

– İsteklerimiz çok net; Meclis’te arama komisyonu kurulması, hastanelerde yatan depremzede varsa bizlerin DNA’sı ile eşleştirilmesi, feth-i kabirlerin hızlı bir şekilde yapılması, gerekiyorsa yardım alınması, sevgi evlerinde, bakım evlerinde, devletin herhangi bir kurumunda herhangi bir depremzede varsa yine DNA’larımızla eşleştirilmesi.

– Üstünkörü kaldırılan enkazların, molozların yeniden taranması, vefat eden tüm depremzedelerin fotoğraflarının yüz taramasına dahil edilmesi ve DNA’larının veri tabanı oluşturarak karşılaştırılması. Umarım bu felaket dünyanın hiçbir yerinde bir daha yaşanmaz. Yakınları vefat eden ailelere başsağlığı dileriz. Allah yar ve yardımcımız olsun.

– Bizler kayıp canlarımızı bir şekilde istiyoruz. Onlar bu ülkenin evlatları, vatandaşları, lütfen onları artık yok saymaktan vazgeçin. Kayıp canlarımızı her şekilde istiyoruz, bulana kadar hızlanarak arayışımız devam edecek. Gereken ne varsa yapacağız. Sesimize ses olun, bize yardım edin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas